2024 m. lapkričio 18–22 d. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija 25-ąjį kartą kvietė švietimo, kultūros ir meno, verslo įstaigas, institucijas, organizacijas ir visus suaugusiuosius mėgautis gyvenimu ir mokymusi, organizuoti ir dalyvauti suaugusiųjų švietimo savaitės veiklose. 2024 metų suaugusiųjų mokymosi savaitės „Nustebink save mąstymu!“ idėja įkvėpta XVIII a. vokiečių filosofo Imanuelio Kanto 300 metų sukakties. Vilniaus suaugusiųjų mokymo centras prisidėdamas prie savaitės veiklų lapkričio 19 dieną organizavo Vilniaus suaugusiųjų mokyklų patirties pasidalijimo renginį, kuriame dalyvavo Vilniaus „Židinio“ suaugusiųjų gimnazijos, Vilniaus G. Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro ir Vilniaus „Varpo“ suaugusiųjų gimnazijos atstovai.
Renginį sveikinimo kalba pradėjo VSMC direktorė Natalja Kimso, pakvietusi dalyvius susipažinti su I. Kantu. Vilniaus suaugusiųjų mokymo centro IV klasės mokinys Gabrielius S. kartu su II klasės mokine Ineta Z. paruošė pristatymą apie Prūsijos apšvietos filosofą, klasikinės vokiečių filosofijos pradininką. Renginio dalyviai išgirdo įdomių faktų apie I. Kanto gyvenimą – pavyzdžiui, kad jo prosenelis buvo kilęs iš Šilutės, kad gerbiamas Karaliaučiaus profesorius, o vėliau ir ilgametis rektorius, niekada nebuvo išvykęs iš savo namų, buvo sėslus, ramus, punktualus – Karaliaučiaus gyventojai pasitikrindavo laikrodžius, kai profesorius išeidavo į kasdienį pasivaikščiojimą. Kalbėdamas apie I. Kanto filosofines idėjas, kurios tapo kertiniais apšvietos amžiaus akmenimis – išdrįsk naudotis savo protu ir nenustok stebėtis moralės dėsniu savyje – mokiniai pabrėžė, kad pasirinkta suaugusiųjų savaitės tema („Nustebink save mąstymu“) ypač dera su I. Kanto filosofija. Mokinių pristatymas buvo įdomus ir įtraukiantis dar ir todėl, kad mokinė Ineta Z. gražia vokiečių kalba trumpai pristatė I. Kanto biografiją ir skaitė ištraukų iš filosofo kūrinių. Vokiečių kalbos skambėjimas leido geriau pajausti filosofo laikotarpio dvasią. Vėliau dalyviams buvo pasiūlyta įsitraukti į pažinimo ir mąstymo veiklą – pasitelkus dirbtinio intelekto įrankį „Hello History“ pakalbinti I. Kantą, o įdomiausiais faktais ar atsakymais pasidalyti su visais renginio dalyviais „Padlet“ lentoje.
Vilniaus Židinio suaugusiųjų gimnazijos atstovai pasidalijo savo gimnazijos patirtimi organizuojant integruotas pamokas mokinių kompetencijų ugdymui. Buvo pristatyta įvairių dalykų mokytojų organizuojamų patyriminių išvykų, integruotų pamokų už mokyklos ribų, pilietiškumo ugdymo ir tradicijų puoselėjimo patirtis. Pranešėja sulaukė nemažai susidomėjusių klausytojų klausimų apie pristatytas įdomias lokacijas, veiklų organizavimo ypatumus ir kitus niuansus.
Vilniaus G. Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro komanda pasidalijo patirtimi apie dalyvavimą tarptautiniuose projektuose. Ypatingo susidomėjimo sulaukė Erasmus + projektas apie klimato kaitą ir tvarumą. Pranešėja pateikė praktinių pavyzdžių apie tai, kaip tvarumo tema gali būti integruojama į ugdymo procesą. Visi dalyviai įsitraukė į diskusiją apie mokymąsi siekiant žaliosios pertvarkos ir darnaus vystymosi, aptarinėjo, kaip sumažinti savo ekologinį pėdsaką.
Vilniaus „Varpo“ suaugusiųjų gimnazija trumpai pristatė savo gimnazijos patirtį apie darbą pagal atnaujintas ugdymo programas, mokinių kompetencijų ugdymą.
Renginys neprailgo, laikas pralėkė nepastebimai. Užbaigdama renginį VSMC direktorė N. Kimso negailėjo padėkos žodžių visiems renginio dalyviams ir pastebėjo, kad suaugusiųjų ugdymo bendruomenės susitikimai visada yra puiki galimybė ne tik pasidalyti įžvalgomis, bet ir mokytis vieniems iš kitų.
Parengė matematikos ir informatikos mokytoja metodininkė Jelena Aleknienė ir dorinio ugdymo (etikos0 mokytoja metodininkė Ilona Mikulėnienė