Balandžio 1 d. VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje buvo eksponuojama pirmoji spausdinta lietuviška knyga – Martyno Mažvydo „Katekizmas“. Tradicija kasmet vieną dieną rodyti knygos originalą tampa puikia galimybe didelei visuomenės daliai iš arti susipažinti su svarbia mūsų kultūros paveldo dalimi.
M. Mažvydo „Katekizmas“ – tai 1547 m. Karaliaučiuje išspausdinta pirmoji lietuviška knyga, pradėjusi naują etapą lietuvių kalbos istorijoje. Pasaulyje yra žinomi tik du šios mūsų raštijai ypatingos knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus, kitas – Torunės (Lenkija) universitetų bibliotekose.
Šia proga lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Oksana Aleknavičius ir Vilma Kruopienė organizavo VSMC IIA, IIIA ir IVA klasių mokiniams netradicinę pamoką VU patalpose „Durys, kurias galima skaityti“ (pagal platformos „Vilnius yra mokykla“ pamokos medžiagą).
Pamokos metu mokiniai ne tik galėjo iš arti pamatyti pirmąją spausdintą lietuvišką knygą, bet ir susipažinti su kitais VU eksponatais – retais spaudiniais ir ypatingu radiniu – pirmojo VU rektoriaus Petro Skargos akademine apranga.
Vienas iš didelio dėmesio sulaukiančių objektų, prie kurių dažnai stabteli mieste viešintys ir senamiesčio gatvelėmis vaikštinėjantys turistai, yra VU bibliotekos durys. Smalsios akys matuoja ne tik jų dydį, bet bando įžvelgti ir kai ką daugiau – suprasti, kas ant jų pavaizduota, įskaityti parašytus žodžius. Taigi, ką saugo šios durys? Apžiūrėjus parodą mokytojos pasiūlė mokiniams žvilgtelėti į jas kiek atidžiau, nes bronziniame paviršiuje įamžinta ne tik istorija apie VU susikūrimą, bet ir svarbiausi Lietuvos kultūros faktai bei asmenybės.
Atlikę užduotis mokiniai ne tik įgijo daugiau žinių, bet ir patobulino pažintinę, kultūrinę ir komunikavimo kompetencijas.
Parengė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Oksana Aleknavičius